6.7 C
Mosonmagyaróvár
2025. március 27, csütörtök

Mosonmagyaróvár nyilas múltja

Ki volt Vidra Jakab?

Sötét folt Mosonmagyaróvár arcán

Vidra Jakab neve nem sokat mond ma a mosonmagyaróváriaknak. Pedig hirhedett alakja volt ő a nyilas hatalomátvétel után a városnak. Igaz, valahogyan kimaradt a helytörténeti kutatásokból ez a bő fél év. Vagy bátorság, vagy akarat nem volt.

A Mosonmagyaróvár címet viselő vaskos városmonográfia 2018-ból közel egy oldalon foglalkozik ezzel az időszakkal, megjegyezve, hogy a város „az időközben fölművelésügyi miniszterré kinevezett Pálffy Fidél Egyesült Magyar nemzeti Szocialista (Nyilaskeresztes) Pártjának egyik központja volt. A nyilasok, a nemzetiszocialisták és a volksbundisták kezdettől rivalizáltak egymással. 284. o.)

A nyilas pártház a Magyar utcán volt, ezt a Magyar Kommunista  Párt tagjai április 4-én már birtokba vették, s kitűzték rá a vörös lobogót.

Vidra Jakab nyilas körzetvezető volt. 1944 karácsonyán négy társával (Koros Tivadar, Üst János, Plevza Lajos, Kőműves János) beteg embereket vitt ki a Lajta partra, „megúsztatni” a magyaróvári kórházból, mert azok nem tudták felmutatni a keresztlevelüket.

A felszabadulás után Vidrán kívül a négy gyilkost elfogták, s végül halálra ítélték, Vidra Nyugatra menekült. Később a pockingi (Bajorország) táborban bukkan fel, s ahonnét a pletyka szerint tartja a kapcsolatot Mosonmagyaróvárral. Egy levél szerint ezt írja haza: „Igen jól érzem magamat. Remélem nem kergetnek haza.”

Nem kergették. Az 1956-os forradalom után az Amerikában letelepedett Ekker László tanár (Mosonban húsboltja volt a háború előtt a családnak) találkozott vele, s érdeklődésünkre ezt írta: „Vidra Jakab 1945. április  1-ig mosonmagyaróvári    körzetvezető   volt  . Kivándorolt  az USA-ba és   Erie Pa-ban élt. 1958 után   St.  Louisba költözött.”

  • (Ekker László fiatalkori ényképe.)

A fentiekből is látszik, hogy Mosonmagyaróvár sötét foltja még feltárásra vár. Erre a feladatra hivatásos történésznek kellene vállalkoznia, illetve ilyet felkérnie a városnak.

Korábbi hírek

Ismét fellobban az emlékláng Püskin

A doni áldozatokra emlékeznek január 12-én 18 órakor a Püski templomban, illetve a templom előtti téren. A főhajtásra mindenkit szeretettel várnak!

Tíz éve halt meg – Sarkady Sándor interjú

2014 decemberében hunyt el Sarkady Sándor költő Sopronban. Egy 2005-ben készült interjúval emlékezünk rá. Éltem néha másnak Beszélgetés Sarkady Sándor költővel Verset olvasva sokszor véli úgy az...

szél-járás

Megjelent a szél-járás folyóirat új száma, benne Léphaft Pál újvidéki karikatúrista mutatkozik be, munkásságáról Bence Lajos, lendvai költő értekezik. A lap Sárándi József költőt búcsúztatja,...

Búcsú Sárándi Jóskától

Kedves Jóska! Hát elmetél te is. Mostanság nagyokat suhint a kaszás, viszi barátaimat, akiktől el sem tudtam köszönni. Még kis sem hevertem, Kerék Imre távozását,...