11.7 C
Mosonmagyaróvár
2025. január 26, vasárnap

Magyar hősök – könyvajánló

 

Magyar Hősök – Elfeledett életutak a 20. századból.

Ezzel a címmel jelent meg 2020-ban a Nemzeti Emlékezet Bizottsága gondozásában egy jelentős súlyú és terjedelmű könyv, hatvan – a szélesebb közönség előtt mindmáig kevésbé ismert vagy akár ismeretlen, egy adott történelmi pillanatban hősies tetteket végrehajtó – személy élettörténetével. Az adósságtörlesztésnek, információs kárpótlásnak szánt gyűjtemény forrásértékűnek is tekinthető. Az életrajzok mellett megtalálhatók a felhasznált levéltári források, irodalomjegyzékek, a bemutatott képek forrásai, de még a szövegben fel nem oldott rövidítésekről is készült jegyzék. Végigolvasva az abc sorrendbe szedett névsort, mint tartalomjegyzéket, néhány névről azonnal tudom, hogy ki volt az illető, eszembe jut, hogy kik kutatták és írták már meg akár könyvben is a teljes életútját. Néhány név ismerős, hogy olvastam már valahol róluk. A kötetbe kerültek a vészkorszak embermentői, a nácikkal szembeni ellenállók, a kommunista hatalomátvétel ellen küzdők, 1956-os forradalmárok és szabadságharcosok, anyaországbeli, valamint erdélyi, kárpátaljai, délvidéki és felvidéki magyar papok, politikusok és értelmiségiek.

Nekem, mint mosonmagyaróvári ’56-os emlékmegőrzőnek a legfontosabb ebben a könyvben, az Erdős Kristóf történész által megírt Gulyás Lajos levéli református lelkész, ’56-os elítélt és kivégzett mártír életútja.

Ugyan Gulyás Lajosról jelentek már meg cikkek és könyvek is. Készült róla film. Voltak róla előadások. Van emlékszobája utolsó szolgálati helyén. Őrzi nevét Balatonszepezd, Mosonmagyaróvár, Levél, Győr, Pápa, Gellér, Deáki. Ápolhatta emlékét a mosonmagyaróvári Gulyás Lajos Kollégium (2007-2019).

Mégis, e kötetbe való beválogatása végső megnyugvásul szolgálhat arra, hogy életét nem érdemtelenül áldozta hazája oltárán, neve méltó az utókor örök emlékezetére.

Simon Zsuzsanna

 

 

Korábbi hírek

Ismét fellobban az emlékláng Püskin

A doni áldozatokra emlékeznek január 12-én 18 órakor a Püski templomban, illetve a templom előtti téren. A főhajtásra mindenkit szeretettel várnak!

Tíz éve halt meg – Sarkady Sándor interjú

2014 decemberében hunyt el Sarkady Sándor költő Sopronban. Egy 2005-ben készült interjúval emlékezünk rá. Éltem néha másnak Beszélgetés Sarkady Sándor költővel Verset olvasva sokszor véli úgy az...

szél-járás

Megjelent a szél-járás folyóirat új száma, benne Léphaft Pál újvidéki karikatúrista mutatkozik be, munkásságáról Bence Lajos, lendvai költő értekezik. A lap Sárándi József költőt búcsúztatja,...

Búcsú Sárándi Jóskától

Kedves Jóska! Hát elmetél te is. Mostanság nagyokat suhint a kaszás, viszi barátaimat, akiktől el sem tudtam köszönni. Még kis sem hevertem, Kerék Imre távozását,...