1931. március 13-án, 90 éve született Mosonban, Ekker László tanár, 1956-os menekült, aki amerikai életében is a magyar kultúra, a magyar történelem, az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségének őrzője lett.
Már hegyeshalmi tanárságának (1953-1956) idején több helytörténeti kutatást végzett a településen és a városban, de terjedelmes naplókban mosoni gyerekkori emlékeit is lejegyezte, különösen az 1944-1945 közötti háborús időszak borzalmait.
Az 1956-os mosonmagyaróvári sortűz (1956. október 26.) után sok kortársával együtt ő is elmenekült a megtorlás elől és az Amerikai Egyesült Államokba emigrált. Az akár operaénekesi, irodalmi pályát is elképzelő történelemtanár befogadó hazájában sem feledkezett meg magyarságáról.
Kapcsolatot tartott az amerikai magyar szervezetekkel, kiterjedt levelezést folytatott az emigráns magyarság tagjaival, évtizedekig tartó gyűjtőmunkát végzett a külföldön megjelenő, elsősorban amerikai magyar történelmi, különösen az ’56-os kiadványok, újságok, könyvek körében.
Identitását megőrizve, családjának átadva, élete végéig ápolta rokonaival, ismerőseivel való szoros kapcsolatát.
Lokálpatrióta tevékenysége kiterjedt a Mosoni Polgári Kör, a Hegyeshalmi Általános Iskola és néhány mosonmagyaróvári kutató támogatására is.
Mint ’56-os szemtanú számtalan feljegyzést, jegyzetet készített a helyi eseményekről, személyekről. Visszaemlékezése a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár, Magyarországról jöttünk, mesterségünk címere: életrevalóak – Ötvenhatos menekültek c. interjúkötetben (2017) jelent meg.
1956-os korabeli amerikai újságok adománya megtekinthető volt a Hansági Múzeum 2016-os Mindig új élet lesz a vérből c. kiállításán, egy-egy írása pedig olvasható a HÍR14 Mosonvármegye c. újságban.
A 2019. szeptember 18-án bekövetkezett halála után történelmi hagyatéka – a családnak köszönhetően -Mosonmagyaróvárra került. Annak gondozását és feldolgozását Simon Zsuzsanna ’56-os emlékmegőrző végzi, aki már 2017-ben Ekker László 1956-os emlékei, versei, írásai címmel készített róla egy ötvenkét oldalas tanulmányt.
Ekker László szülőhelyét, gyökereit lélekben soha nem hagyta el. Fennmaradt történelmi jegyzetei, emlékei az utókor számára forrásértékűek. Szomorú, hogy már nincs köztünk, de életútját megismerve, mindannyian tiszteletünket róhatjuk le előtte 90. születésnapja alkalmából.
A mellékelt kép, az Ő gyűjteményében megtalálható 1956. október 30-i Il Giornale D’ Italia c. újság cikkének fordítása a magyaróvári sortűzről.
S.Zs.