10.6 C
Mosonmagyaróvár
2024. október 15, kedd

Az 1954-es nagy árvízre emlékezünk

Emlékezés az 1954-es nagy szigetközi árvízre, annak 70. évfordulóján

 

1954 gazdag termést ígérő nyár volt. Az ötvenes évek társadalmi és politikai viszontagságai, ellentmondásai közepette is szépnek ígérkezett a nyár 1954-ben. Bőven volt csapadék, sajnos több is esett, mint kellett volna. Szigetközben, Rábaközben, a Hanság mentén, de az egész Kisalföldön késett az aratás. A Duna és a mellékfolyók már június végén is egyre áradtak. Nagy zöldár levonulása volt várható. A Duna alpoki vízgyűjtő területén még bőven volt hó, s napokon át az eső is rendületlenül esett. Minden együtt volt egy árhullám-sorozathoz. A vén folyó, az Öreg-Duna pedig napról-napra zordabbnak mutatkozott Szigetköznél is.

A győri árvízvédelmi központban munkálkodó tapasztalt szakembereknek rossz volt az előérzete. Szinte előre sejtették a veszedelmet. Mindent megtettek a készülő katasztrófa elhárítására. Éjjel-nappal folyt a védekezés a szigetközi gátakon és a győri védvonalakon. Még az iskolás gyerekek is homokzsákot töltöttek.

Elérkezett a július, megkezdődött az aratás. A nagy áradások követte belvíz Szigetközben, de másutt is elborította a gabonatáblákat, kukoricaföldeket. Honvédségi, rendőri, határőr csapatokat helyeztek – szerencsére időben – készenlétbe. A gátak erejét nehezen lehetne most minősíteni. Tulajdonképpen átjárt rajtuk a víz. Már a háború előtt, alatta és utána sem sokat törődtek erősítésükkel. Szinte törvényszerű volt, hogy a megáradt Duna egyszer alaposan elintézi őket, s mint Petőfi Sándor megírta híres versében a Tiszáról, ugyanolyan zúgva, bőgve szakítja át őket.

Az éjjel-nappali védekezés a szigetközi gátakon június utolsó és július első napjaiban vette kezdetét. Az áradás mértéke meghaladta az 1889-ben mért legmagasabb értéket. Hiába volt minden erőfeszítés, a katasztrófát nem sikerült elhárítani. Megbosszulta magát az a több évtizeden át tartó nemtörődömség, hogy nem volt nagy víz, nem is kell a gátakat erősíteni.

Kellemes nyári nap volt 1954. július 15-én, amikor a gátakat szinte már a lehelet tartotta Szigetköznél és 10 óra 10 perckor Ásványrárónál átszakította a gátat. Néhány órával később Kisbodaknál és Dunakilitinél is áttörte az árvízvédelmi töltéseket. A Duna akkor már régen kilépett a medréből, elborítva a helyenként több kilométer széles árteret. A rohanó áradat rázúdult a térség falvaira, az átszakadó gáton kiáramló 550 millió köbméternyi víz tengerré változtatta a Szigetköz alacsonyabban fekvő keleti felét.

Július 15-én délelőtt még Mecsér fogadta az ásványrá­ró­iakat. Jöttek lovas szekéren, mellé kötve a jószágok, a szekéren pedig a legfontosabb és értékesebb holmik.

Estefelé 5 óra után már Mecsér kiürítése is megkezdődött. Mosonszentmiklós, Lébény, Mosonszentjános, Moson voltak a befogadók. Köszönet nekik érte. Községünk lakóit nemcsak befogadták, hanem együttérzésük jeléül gyűjtést is szerveztek a károsultak javára.

“Egy teherautónyi asszony és gyermek Móvárra a Mofém gyári kultúrházába került, apáméknak János­házapuszta adott menedéket egy éjszakára, másnap Mosonszentmiklósra költöztek Horváth Imréékhez. Azóta is tart a szinte rokoni kapcsolat.

Az átszakadt gáton több napon át folyt a víz, okozva nagy károkat épületbe, terménybe és állatállományba. Mecséren is sok ház összedőlt vagy súlyosan megrongálódott. Amikor hetek múlva hazatérhettünk, megszeppenve figyeltük a felnőttek könnyezését az összedőlt házak láttán.”

Lassan normalizálódott a helyzet, folytatták az aratást az iszappal borított gabonában, ami elég sok fertőzést okozott. Elrendelték a kötelező védőoltásokat és megkezdődött a kutak szivattyúzása, fertőtlenítése.

Mindenkinek sok és fontos tennivalója volt a saját értékei körül, de a falu közössége érdekében is fontos szolgálatot kellett teljesíteni. Ebben élenjártak az önkéntes tűzoltók. Igaz a mondás: a tűzoltó oda megy, ahonnét más már elmenekül. Tisztelet és megbecsülés jár nekik érte, erre nagyon rászolgáltak.

Csaplár Zoltán, polgármester/Mecsér

Korábbi hírek

Az 1954-es nagy árvízre emlékezünk

Emlékezés az 1954-es nagy szigetközi árvízre, annak 70. évfordulóján   1954 gazdag termést ígérő nyár volt. Az ötvenes évek társadalmi és politikai viszontagságai, ellentmondásai közepette is...

Meghalt Kovács László

Szörnyű év, (évek?). Sorban mennek el barátaink. Kovács Laci, aki "mindig van", egyszerűen elment. Sok jó tanulmányt írt a szél-járásba, jó tanár volt a...

Trianon egykor és ma

Trianon egykor és ma június 4-én Magyarország aláírta a trianoni békediktátumot, amire emlékezni kell. Azt mondják, amelyik nemzet elfelejti a múltját, annak sem...

Szabálytalan köszöntő

Böröndi Lajos 70 éves Szabálytalan köszöntő   Böröndinek, hiába, hogy csak 70 éves, több élete van. Mindenekelőtt említem a Családot, majd az Iskolát, az Irodalmat és a...