9.7 C
Mosonmagyaróvár
2023. március 31, péntek

A mosoni zsidóság emlékezete

A borzalom könyve

Három vaskos kötetben, közel ezer oldalon jelent meg egy hiánypótló könyv, amely a mosoni zsidóság történetét dolgozza fel. A Kovács Sándorné Back Irén jegyezte kiadvány fontos állomás a múlttal történő szembenézés során.

Mosonmagyaróvár és környéke történelmének dokumentáltsága meglehetősen gazdagnak mondható, köszönhető ez annak, hogy a valaha Magyaróvár Moson vármegye székhelye volt, s megyei levéltára gazdag anyagot őriz. Igaz, 1945 után a győri megyei levéltár fiókintézményévé vált, így a gazdátlanság az azt követő évtizedek történetének dokumentumgyűjtését is befolyásolta. S hiába a levéltári törvény, a legújabb kor iratanyaga nem minden esetben esik át levéltári rostán.

S a vármegyei szerep eltűnése a kutatások fontosságát is eljelentéktelenítette, s város értelmiségének „hiánya”, szervezetlensége, szerepének háttérbe szorítása sem kedvezett a közelmúlt feltárásának. S 1956 tragédiája pedig az 1944-45ös időszak történetének kutatását is háttérbe szorította. De hiányoznak azok a főállású történészek, akiknek feladatául róná ki a város történetének feldolgozását. Így esetlegesen születnek kiadványok, ezek eljutása az érdeklődőkhöz is nehézkes.

Így igazán nagy fegyvertény, hogy 2018-ban, hosszú előkészületek után napvilágot látott egy vaskos monográfia Tuba László szerkesztésében Mosonmagyaróvár címmel, amely megpróbálja 2014-ig összegezni az ezen a téren végzett kutatások eredményét.

A mosoni zsidóság emlékezete ezek fényében még inkább tűnik jelentős könyvnek, s főként akkor, ha a kötetet föllapozva dokumentumok ezrével találkozunk. S megdöbbenve konstatáljuk, hogy egy házaspár családi indíttatástól vezérelve ezek összegyűjtésére áldozta az életét.

Back Irén édesapja nem jött haza a haláltáborból, bátyja szerencsére igen. Ezt követően határozta el a szerző, hogy felkutatja a mosoni zsidóság minden fellelhető dokumentumát, megírja történetüket, a városban és a környéken betöltött szerepükkel együtt.

S fölkutat mindenkit, aki emlékezni tud és mer.  Így három rétege van a könyvnek, egy történelmi, egy dokumentum és egy emlékezés rétege.

A közzétett dokumentumok kivétel nélkül az eredetiről készült másolatok, a visszaemlékezések a túlélők, az iskolatársak, a szomszédok elbeszélései.

A harmadik kiegészítések kötet azokat az iratokat tartalmazzák, amelyek az első két kötet közlésfolyamába nem fértek be. Így a házaspár – hisz Back Irén férje, Kovács Sándor is részese volt a gyűjtőmunkának – több évtizedes küzdelmének eredménye a könyv.

Ami kirajzolódik előttünk, az a város szégyenének története, leírása. Nem mentség, hogy másutt is hasonlóan telt el a rettenet két éve. A publikált korabeli újságcikkekből az is kiderült, hogy sokan túlteljesítették a központi kívánalmakat. S hogy kevesen nyújtottak segítő kezet.

Későn, túl későn érkezett ez a szembenézésre sarkalló könyv. De megszületett, és kikerülhetetlen. Fontosságát az is jelzi, hogy több tengeren túli és európai egyetem könyvtárában megtalálható.

Kovács Sándorné Back Irén: A mosoni zsidóság emlékezete I-III. kötet. Mosonvármegye Kiadó 2016-2017.

 

Korábbi hírek

Eltemettük Kerék Imre költőt

A Tata-agostyáni Emlékerdőben ma elbúcsúztunk Kerék Imre költő barátomtól, akit befogadott, magába ölelt a természet. Nagy költő ment el, aki még élte és írta...

Meggyalázták a Gyásztéren az 1956-os mártírok kopjafáját

In memoriam Mosonmagyaróvár,1956   ·  Meggyalázták a Gyásztéren az 1956-os mártírok kopjafáját Miközben a „Mosonmagyaróvár, a határőrlaktanya előtti tér” elnevezésű, hivatalosan 1956-os emlékpark, mint történelmi emlékhely (egyébként a...

Meghalt Kerék Imre

Nekrológ, Kerék Imre munkásságáról szóló írásunk a Szél-járás idei első számában lesz olvasható!

Holocaust kiállítás a Várban

A művészet elmondhatatlan tolmácsa címmel nyílt interaktív kiállítás a Várban Mosonmagyaróvárott. A mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium meghívására, a Mosonmagyaróvári Várral összefogva jön létre a kiállítás diákok...

A doni áldozatokra emlékeznek

Harmincegy éve emlékeznek január 12-én Püskin a Donnál elesett hősökre. AZ idén sem lesz ez másképp. Program a mellékelt meghívóban.